Jaké ubytování volíte na dovolenou?

Preferujete anonymitu a servis hotelů? Máte hluboko do kapsy, uskromníte se a sáhnete po hostelu s neznámými spolubydlícími? Připadají vám hotely neúměrně drahé a na hostely, už nemáte náladu? Napadlo vás, že je možné pronajmout si apartmán a výrazně ušetřit?

Luxusně, prostorně a bez kompromisů

Rozmach cestovního ruchu, na němž má v posledních pár letech lví podíl také politika low-costových aerolinek, rychle proměňuje nabídku ubytovacích služeb.  Dnes si při návštěvě evropských metropolí a letovisek můžete pronajmout apartmán třeba jen na jednu noc. Dostane se vám komfortně zařízeného a prostorného bytu, který je plně k vašim službám.

V čem jsou apartmány jedinečné?

Pokoje hotelových řetězců jsou všude stejné, asi jako Hamburger od McDonald´s chutná. Vyhovuje vám sterilní a uniformní prostředí hotelů, nebo byste raději okusili unikátní atmosféru a místní styl? Nájemní apartmán je vlastně plně vybavený byt stejně jako třeba ten váš, přičemž vašimi sousedy jsou tamní obyvatelé. Apartmány se zpravidla se nacházejí v zajímavých a živých čtvrtích.

Nemusíte mít strach, že nepoteče voda a stěny budou plesnivé. Apartmány zaručují vysokých standart pohodlí, aby vám na cestách nic nechybělo. V případě nečekaných problémů také nezůstane bez pomoci. Vždy máte k dispozici kontaktní osobu (případně recepci) hovořící místním jazykem a navíc minimálně ještě anglicky, která vám pomůže vyřešit aktuální potíže.

Apartmány nabízejí více soukromí než hotelové pokoje

I nejmenší jedno-ložnicový apartmán v Římě má oddělenou ložnici a obývací pokoj. Vstáváte dřív než partner? Můžete si v klidu dát sprchu, posnídat, připravit snídani i drahé polovičce, aniž byste ji probudili. Můžete si užívat v posteli, jak dlouho budete chtít. Nebude vás rušit nedočkavá úklidová služba, nebo jiní hoteloví hosté pobíhající po chodbách.

Apartmány nabízejí spousty prostoru

Rozloha nejmenších bytu pro dvě osoby se pohybuje od 40 do 60 metrů čtverečních. Vzpomeňte si, jak velké byly hotelové pokoje, ve kterých jste kdy spali! Je vám 60 čtverečních metrů málo? Cestuje s rodinou? Tříložnicové apartmány mají obvykle 90 až 130 metrů čtverečních. Každý člen rodiny může mít svůj vlastní pokoj, případně i koupelnu.

Jídlo a apartmány

Hotely s gustem volíme proto, abychom se právě na dovolené nemuseli moc o přípravu jídel starat.  Dokáží ale hotely vždy vyhovět vašim potřebám a jídelníčku? Hlavně s dětmi nemusí být hotelová jídelna tou nejlepší volbou. Raději si přispíte? Vadí vám diktát hotelů, kdy nejpozději musíte být na snídani? Vyžadujete specifickou stravu nebo dietu? Máte svůj pravidelný jídelníček? Každý apartmán má k dispozici plně vybavenou kuchyň. Můžete si tak bez problémů kdykoli připravit jídlo, na které máte chuť.

Náklady na stravování, pomineme-li snídaně, jsou jednou z větších položek v rozpočtu na dovolenou. Apartmány nabízí i v tomto ohledu nemalé úspory. Ráno si připravíte svačinu, případně i lehčí oběd, který si vezmete sebou do města. Po prohlídce města se jednoduše zastavíte „doma“, dáte večeři a po odpočinku vyrazíte objevovat noční život.

Kolik stojí dovolená v apartmánech?

Pokud cestujete sami, apartmán určitě není nejvhodnější. Hotel srovnatelné kvality vyjde pravděpodobně levněji. Pokud cestujete s rodinnou, nebo přáteli a jste ve skupince alespoň 2-3 osob, apartmán je k ubytování jako stvořený.

Průměrný apartmán v Barceloně stojí pro čtyři osoby 100 eur na den (lze najít levnější i dražší). Na osobu tak vychází 25 eur. K dispozici máte balkon, obývací pokoj a plně vybavená kuchyň. Dokážete za takovou cenu najít zajímavější ubytování v hotelu? Třeba v Římě, který patří, co se týče ubytování, mezi jedny z nejdražších měst Evropy, se ceny apartmánů pohybují podobně jako v Barceloně na 25 EUR za osobu.  Apartmány začínají být výhodné už od dvou hostů a dají se najít i obrovské pěti-ložnicové byty, kde se ubytuje až 15 návštěvníků.

Tak co myslíte? Zaujala vás možnost bydlení v apartmánech? Zkuste si vybrat třeba u Suricata travel. Tato společnost se již od roku 2005 specializuje na ubytování v apartmánech po celé Evropě.